Καλώς ήλθατε στην ταξιδιωτική κοινότητα του Pamediakopes.gr!

Καναδάς

Κόσμος

Ιδέες για νεόυς προορισμούς, εμπειρίες ταξιδιωτών, φωτογραφίες από κάθε άκρη της γης, προτάσεις, συζητήσεις, ερωτήσεις, νέα! Όλα όσα θέλει να γνωρίζει ο ταξιδιώτης χωρίς σύνορα!

Καναδάς

• rated by 0 users
  • This post has 6 Replies |
  • 2 Followers
  • Τη λατρευω αυτην τη χωρα! Ο Καναδάς παρολο που βρισκεται αρκετά βορεια το πρασινο ειναι ατελειωτο! Εγω επισκεφτηκα το Ονταριο και εμενα στο Τοροντο. Θα ανεβάσω όσες περισσοτερες φωτογραφιες μπορω για να παρετε μια ιδεα απο Τοροντο!

Niagara on the Lake - η ιστορική πόλη του Νιαγάρα

Ενα απο τα πιο καλα κρυμμενα μυστικά του Καναδα ειναι η ιστορικη πολη Niagara on the Lake η πρωτη πρωτευουσα του Βορειου Καναδα. Βρισκεται περιπου 20 λεπτα απο τους καραρακτες του Νιαγαρα κατα μηκος του ποταμου Νιαγαρα και της λιμνης Ονταριο. Η πολη εχει απιστευτη γοητεια, πολλα μνημεια, και παγκοσμιας φημης οινοποιεια. Αξιζει να την επισκεφτειτε απο Απριλιο και μετα γιατι το κρυο ειναι τσουχτερο και το χιονι ενδεχομενως να μην σας αφησει να απολαυσετε όλα τα αξιοθεατα.

African Lion Safari in Toronto - Σαφάρι αφρικανικού λιονταριού στο Τορόντο

Ενα παρκο που αξιζει να επισκεφτει κανεις στο Τορόντο!  Μεσα σε αυτο το παρκο ζουν πολλά ειδη ζωων αρκετα απο τα οποια απειλουνται με εξαφανιση. Το διαφορετικο σε αυτο το παρκο ειναι οτι μπορεις να θαυμασεις τα ζωα όντας μεσα στο αυτοκίνητο σου. επισης μπορεις να παρακολουθησεις διαφορα show οπως ποδοσφαιρο ελεφάντων!

Casa Loma in Toronto - Κάστρο Casa Loma στο Τορόντο

Ενα κάστρο στο Τοροντο! Ενα απο τα αξιοθεατα του Τοροντο, ειναι και το Casa Loma ενα καστρο με ευρωπαικο αερα, το οποιο ανηκε στο Sir Henry Pellat. Χρειαστηκαν 3 χρονια να χτιστει αλλα δεν ηταν γραφτο να μεινει στην κατοχη του για πολυ μια που συντομα εχασε την περιουσια του και το καστρο βεβαια.  τωρα ειναι ανοικτο στο κοινο.

Royal Ontario Museum - Μουσείο Royal Ontario στο Τορόντο

Μια μερα για την οικογενεια. Το εντυπωσιακο αυτο μουσειο βρισκεται στην γνωστη Bloor st και ειναι το ιδανικο μερος να επισκεφτειτε ιδιαιτερα αν ειστε με παιδια.  Τα εκθεματα του μουσειου ειναι παρα πολλά και ποικιλα . Πρωταγωνιστουν τα απολιθωματα δεινοσαυρων κατι που δυσκολα μπορει να δει καποιος στη ζωη του σε μουσειο.  Θα παραθεσω και μερικες φωτογραφιες για να παρετε μια ιδεα. Το μουσειο εκτος απο εκθεματα φυσικης ιστοριας εχει και συλλογες κινεζικης, ελληνικής και ευρωπαικης ιστοριας, κουστουμια, ακομα και μουμιες. για περισσοτερες πληροφοριες η ιστοσελιδα ειναι  http://www.rom.on.ca/index.php

Toronto Zoo - Ζωολογικός Κήπος στο Τορόντο

Μην παραλειψετε να πατε στον ζωολογικο κήπο του Τοροντο εναν απο τους μεγαλυτερους στον κοσμο με 5000 ζωα απο 500 ειδη. Ειναι πεντακαθαρος, τεραστιος δεν αρκει μια μερα να τον γυρισεις. ειναι χωρισμενος σε 6 ζωο-γεωγραφικες περιοχες και το καθε ζωο ζει σε ρεαλιστικο κατα το δυνατον για αυτο περιβαλλον. υπαρχει μεσα στον κηπο εστιατοριο και στην εισοδο νοικιαζονται καροτσια για παιδια. περισσοτερες πληροφοριες στην ιστοσελιδα http://www.torontozoo.com/?pg=home και φωτογραφιες θα ανεβασω μερικες.

Απευθείας πτήσεις για Τορόντο Καναδά

Τωρα που η Olympic Air καταργησε το δρομολογιο για Τοροντο, η μονη εταιρεια που πεταει απευθειας ειναι η Air Transat. Συμφωνα όμως με εγκυρες πληροφοριες μάλλον  πως συντομα θα κανει το δρομολογιο Αθηνα-Τοροντο απευθειας και η Air Canada. Yes

• Είναι αλήθεια, ο Καναδάς διαθέτει εξαιρετικά τοπία που εντυπωσιάζουν και συγκινούν ακόμη και τους πιο απαιτητικούς ταξιδιώτες. Και για του λόγου το αληθές...:

Λίμνη στον Καναδά

Pamediakopes.gr | Ioanna  :)

• ιωάννα καταπληκτικη! εσυ την τραβηξες?? αν ναι σου βγαζω το καπελο!! πραγματικα υπεροχη!

• Μπα δεν την τράβηξα εγώ. Για την ακρίβεια δεν έχω πάει Καναδά αλλά είναι να μην θες να πας? Γενικά έχω δει πολλές φωτογραφίες από τη φύση του Καναδά και έχει από τα πιο έντονα και περίεργα, εποχιακά χρώματα που μπορεί κανείς να φανταστεί! Τον φαντάζομαι σαν προορισμό για φυσιολάτρες και για κάθε εποχή... Για παράδειγμα κοίτα μια φωτογραφία που βρήκα το περασμένο φθινόπωρο αναζητώντας εποχιακές εικόνες. Δεν ξέρω που ακριβώς στον Καναδά είναι αλλά ο τίτλος της ήταν "Toronto Autumn":

Φθινόπωρο στο Τορόντο

Pamediakopes.gr | Ioanna  :)

• για να καταλαβετε ποσο μπροστα ειναι οι ανθρωποι σας λεω το εξης: Εξαιτιας του ασχημου καιρου ως βορεια χωρα και για να μπορουν οι Καναδοι να ψωνιζουν χωρις να κρυωνουν και να βρεχονται εχουν φτιαξει το "Path". Προκειται για ενα υπογειο πεζοδρομο που εκτεινεται σε 28 χιλιομετρα, συνδεει κομβικα σημεια της πολης και εκει μεσα-κατω υπαρχουν εμπορικά καταστηματα και εστιατορια, οπου μπορει ο καθενας να ψωνισει να κανει βολτα να τσιμπησει κατι λες και βρισκεται μεσα σε ενα εμπορικο κεντρο.  Επειδη το περπατησα, ομολογω ότι δεν καταλαβαινεις ότι βρισκεσαι σε υπογειο, νομιζεις ότι ειναι νυχτα και απλα ειναι φωτισμενο με τεχνητο φως. Απιστευτο ετσι?

• Ontario Science Center.

Μεγαλη παραλειψη εκ μερους μου να μην το αναφερω. Το κεντρο επιστημων του Ονταριο, ενα τεραστιο κτηριο σε πολλα επιπεδα, που σκοπο εχει να ενημερωσει τον κοσμο για επιστημονικα θεματα που αφορουν τη φυση, τα ζωα, το περιβαλλον. Θα μαθετε πως λειτουργει ο ηλεκτρισμος, πως πετανε τα αεροπλανα, τι ειναι ανεμοστροβιλος, πως ειναι στο διαστημα και εκατονταδες αλλα θεματα. Επισης υπαρχει ενας Imax μεσα που παιζει ντοκυμαντερ, ό,τι θεμα και αν εχει παρακολουθειστε το ειναι πολυ ενδιαφερον. Ενημερωθειτε σχετικα www.ontariosciencecentre.ca/default.asp

• Ξενοδοχεια στο Τοροντο

Παρολο που δεν εμεινα σε ξενοδοχειο αλλα σε συγγενεις, στα παρακατω μπηκα (εχω ενα ψωνιο με τα ξενοδοχεια ) και μου αρεσαν πολυ!

Residence Inn Toronto κοντα στο CN Tower με μεγαλα δωματια!

Toronto Marriott Downtown Eaton Center Hotel πολυ κεντρικο κοντα στο εμπορικκο κεντρο Eaton Center

Hotel Victoria κεντρικο και φθηνο.

Page 1 of 1 (7 items)